UDÁLOSTI

arr3Doplnili jsme skladové zásoby porcovaných, zelených čajůzn. BASILUR... arr3Jarní čajové novinkyPřipravili jsme pro vás novinky, které potěší zejména milovníky ovocných čajů. Jedná se o ovocné...

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 51% Líbí se mi 41% Nemnoho 4% Vůbec 4%

VŠE O ČAJI » ČAJ MATÉ
ČAJ MATÉ

ČAJ MATÉ

 

Maté je tradiční nápoj z jižní Ameriky, který se připravuje z lístků a stonků cesmíny paraguayské (Ilax paraguarensis), což je stále zelený strom, který roste především v ArgentiněBrazíliiParaguaji Uruguaji. Archeologické průzkumy prokázaly, že místní obyvatelé popíjeli maté už v dobách před Kristem. Evropané objevili kouzlo tohoto čaje teprve v 16. století, kdy ho s sebou přivezli Jezuité ze svých misií.

Tento čaj obsahuje matein, což je látka podobná kofeinu, ovšem na rozdíl od něho není matein návykový a nevyvolává srdeční arytmii. Matein v organismu způsobí, že se více roztáhnou cévy a tepny, což má za následek lepší průtok krve. Proto čaj maté s oblibou popíjejí lidé, kteří jsou vystavováni fyzickým nárokům, jako např. pracující na nočních směnách, studenti chystající se na zkoušky, vojáci, sportovci apod.

Maté je jedním z nejúčinnějších přírodních dopingů na světě. Jeho povzbuzující účinek přetrvá po dobu 5 až 9 hodin, což je výrazný rozdíl oproti kofeinu, který Vás "nabudí" na dobu kolem jedné hodiny. Maté je vhodný k popíjení po ránu i v odpoledních hodinách, naopak večer si ho dopřejte pouze tehdy, pokud potřebujete být bdělí, pozorní a fyzicky připravení. Chystále-li se ale na kutě, pak si ho raději odpusťte. V opačném případě je totiž vysoká pravděpodobnost, že neusnete.