UDÁLOSTI

arr3Doplnili jsme skladové zásoby porcovaných, zelených čajůzn. BASILUR... arr3Jarní čajové novinkyPřipravili jsme pro vás novinky, které potěší zejména milovníky ovocných čajů. Jedná se o ovocné...

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 51% Líbí se mi 41% Nemnoho 4% Vůbec 4%

VŠE O ČAJI » EARL GREY
Earl Grey

Earl Grey - Bergamot

I pokud patříte do skupiny lidí pijící čaj pouze pro zahřátí, zcela jistě jste ochutnali i čaj s názvem Earl Grey. I my občas okoštujeme tento citrusem ovoněný čaj, jak dokládají i naše recenze. Earl Grey se pyšní jedinečným aroma a originální chutí. Ve Velké Británii se tento čaj stal druhým nejpopulárnějším čajem (nejoblíbenější je snídaňový English Breakfast).

Bergamot

Nikdo přesně neví, kdy a kde čaj Earl Grey vznikl, ale čajová společnost dříve známá jako Jacksons of Piccadilly (založena 1815) tvrdí, že to byli právě oni, kdo přišel s tímto populárním čajem. Recepturu prý obdrželi roku 1830 od tehdejšího britského premiéra. S jiným tvrzením přichází jiná velmi známá čajová firma Twinings. Ta tvrdí, že originální směs Earl Grey pochází právě z dílen její společnosti. V současnosti již vlastně není podstatné, kdo má pravdu, jelikož společnost Twinings firmu Jacksons of Piccadilly koupila.

Málo známou skutečností je původ typické příchuti a aroma. Čaj je ovoněn olejem z bergamotu. Extrakt z kůry citrusových plodů bergamotu je to, co dává čaji Earl Grey jeho originální chuť. Jméno tohoto citrusovníku je odvozeno od italského města Bergamo, které se nachází v italské provincii Calibria. Tato oblast má pro pěstování citrusovníku ideální klima a proto je zde produkován ten nejlepší bergamotový olej na světě.

Autor: Leslie Seaton

Mnoho botaniků již zkoumalo původ bergamotu a došli k závěru, že se jedná o křížence citronovníku a pomerančovníku. Bergamot se používá i jako léčebná kůra pro malé děti, jelikož má blahodárné účinky stejně jako citron, ale má oproti citronu spíše nasládlou chuť. Velikostně plod odpovídá spíše pomerančům, barvou naopak připomíná citron.

Bergamot jako takový není pěstován k přímé spotřebě, ale jako komodita určená pro výrobu parfémů a dalších kosmetických výrobků. Bergamotový olej byl od roku 1909 používán jako základ pro dříve velmi populární kolínskou.

Kromě své nádherné vůně a chuti je bergamot studován pro své léčivé účinky. Bergamotový olej má pozitivní vliv na snižování cholesterolu v krvi tím, že inhibuje (omezuje) produkci cholesterolu v játrech. Dále také pozitivně působí na snižování hladiny cukru v krvi. Zatím však nebyly publikovány žádné jednoznačné závěry.

Strom bergamotu roste do výšky 15 až 20 metrů a v květu se nachází v průběhu března a dubna. Výsledné plody jsou pak sklízeny během prosince až února. Strom je zpravidla hnojen 2 – 4krát ročně speciálním hnojivem pro citrusovníky.

Extraktem z bergamotu se ovoňují většinou méně kvalitní čaje a většina Earl Grey je uložena kdesi v sáčcích, nicméně někteří prodejci nabízejí lehce ovoněné čaje i jako sypané (s celistvými lístky) a navíc se objevují různé variace jako svěží Lady Grey nebo bergamotem ovoněný zelený čaj.