UDÁLOSTI

arr3Doplnili jsme skladové zásoby porcovaných, zelených čajůzn. BASILUR... arr3Jarní čajové novinkyPřipravili jsme pro vás novinky, které potěší zejména milovníky ovocných čajů. Jedná se o ovocné...

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 51% Líbí se mi 41% Nemnoho 4% Vůbec 4%

VŠE O ČAJI » GRAVIOLA = SOURSOP
GRAVIOLA = SOURSOP

GRAVIOLA = SOURSOP

(lat.názov Annona muricata, synonyma: Koros, soursop, Guanabana) je strom, který se vyskytuje v různých oblastech tropických pralesů a na jejich okrajích severně a jižně od rovníku.

Strom dorůstá do výšky 4 až 7 m. Jeho plody jsou poměrně velké (v průměru 15-20cm a 30cm dlouhé). Slupka plodu je zelená a dužina po dozrání je bledě žluté barvy zásadité nasládlé chuti.

 

PROTIRAKOVINNÉ VÝZKUMY

Pro obsah protinádorových látek (Annonacenové acetogeniny) je Graviola a hlavně listy z tohoto stromu jsou v posledním období cílem intenzivních výzkumů různých výzkumných a vědeckých týmů z oblasti farmacie a medicíny.

Je známo, že i při léčbě rakoviny některé rakovinné buňky přežijí, přičemž si vytvoří rezistenci na použitá chemoterapeutika (léková rezistence) a nemoc může po určitém čase znovu propuknout. Annonacenové acetogeniny zabraňují vytváření rezistence u rakovinných buněk na acetogeniny a nepoškozují zdravé buňky, čili působí selektivně pouze na rakovinné buňky.

 

TRADIČNÍ VYUŽITÍ

Nejvíce využívané a zdokumentované po stránce obsahu látek (fytofarmaka) jsou listy v sušené formě, používané jako maceráty, výluhy, čajová směs, tinktury nebo drcený prášek.

Sušené listy gravioly byly domorodým obyvatelstvem v místě výskytu tohoto stromu využívány k léčebným účelům od dávné minulosti a to zejména na léčbu

rakoviny,

různých nádorů,

virových a bakteriálních nemocí,

na snížení teplot,

na úpravu krevního tlaku,

jako sedativum

a antidepresivum.

 

ZJIŠTĚNÁ FYTOFARMAKA

V průběhu posledních deseti let intenzivního výzkumu bylo izolováno a prokázáno cca 35 annonacenových sloučenin a biologicky aktivních látek, které vykazovaly selektivní toxicitu na nádorové buňky bez výrazného poškození zdravých buněk při nejméně devíti typech rakoviny. Během výzkumů se prokázalo, že syntetická produkce annonacenových sloučenin nacházejících se přirozeně v listech gravioly je prozatím buď příliš drahá, nebo nezvládnutelná a látky přirozeně obsažené v listech nemohou být předmětem patentů.

Mezi dosud objevené látky a sloučeniny skupiny anonacenových acetogeninů v graviole patří annonacin, annomonicin, annomuricin, cis-annonacin, annonacinone, muracin, annocatalin, gigantetrocinone, muricapentocin, annonahexocin, corossolone, annomontacin annomutacin, cis-corossolone, annopentocin, muricoreacin, murihexol, rolliniastatin, donhexocin, corepoxylone, sabadelin, javoricin, montecristin, gigantetrocin, xylomaticin, iso-anonacin, robustocin, coronin, cohibin a další bioaktivní fytochemické látky jako cafelic acid, GABA, procianidin, reticuline, campesterol, muricinin, scyllitol, HNC, Xylose-celulosa, muricin, campesterol, Citrulline, coreximine, Malic acid, annonain, anonym, anomurine, amyloid, annonain, coclaurine, squanotacín, molvizarín, bullatacín, uvaricín.

Některé acetogeniny byly úspěšně s pozitivním účinkem testovány na nádorových buněčných liniích lidských karcinomů plic, tlustého střeva, prostaty, slinivky, prsu, hrtanu, přičemž dochází k apoptóze nádorových buněk.

V různých zemích výskytu gravioly (USA, Kuba, Peru, Panama, Brazílie, Kamerun, Malajsie a další) se hlavně listy využívají v léčitelství k léčbě různých nemocí jako rakovina, nádorová onemocnění, artritida, deprese, revmatismus, horečky, trávení, nachlazení, astma, plísňové infekce, hypertenze, poruchy funkce jater, průjmy, odčervování, kašel, diabetes a jiné.