UDÁLOSTI

arr3Doplnili jsme skladové zásoby porcovaných, zelených čajůzn. BASILUR... arr3Jarní čajové novinkyPřipravili jsme pro vás novinky, které potěší zejména milovníky ovocných čajů. Jedná se o ovocné...

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 51% Líbí se mi 41% Nemnoho 4% Vůbec 4%

VŠE O ČAJI » HISTORIE čaje
Historie čaje

Historie čaje

Čína se považuje za zemi původu čaje. Zde se psalo o blahodárném účinku čajového lístku již před přibližně 5000 lety.


Jak vše začalo. Legend, které se vážou k objevení čaje, je nespočet. Jedna vypráví o tom, jak díky náhodě čínský císař Shen Nung (2737 před Kristem), který velice hleděl na čistotu a z tohoto důvodu svou vodu převařoval, přišel na chuť čaje: náraz větru přivál několik čajových lístečků do kotle s vařící vodou, ta se zbarvila zlatě a propůjčila příjemné aroma. Císař ochutnal tento nápoj a cítil se svěže. Čaj se stal nakonec nápojem "Říše středu".

Čaj v Japonsku. Teprve v roce 552 po Kristu naučili buddhističtí mniši umění přípravy čaje také Japonce. Brzy byl čaj spjat s detailně stanoveným ceremoniálem. Pojem teeismus, který vznikl až mnohem později, označuje skoro náboženské vyznání Japonců k čaji.


Čaj se stává zbožím. Za časů honosné dynastie T'ang (618 - 907 po Kristu) se stal čaj v Číně rozšířeným obchodním zbožím. Čaj našel své místo ve všech společenských vrstvách a nezůstal nadále předurčen jen vyšším třídám a duchovenstvu.


První kniha čaje. V 8. století napsal Číňan Luh Yü v pověření některých obchodníků s čajem třísvazkovou knihu o čaji. Tímto vznikla první sepsaná historie čaje, která se zároveň stala chvalozpěvem mezitím velmi oblíbeného nápoje. Luh Yü se stal o mnoho generací později ochráncem čaje.


Evropa poznává čaj. V roce 1610 přišla první dodávka čaje z Japonska na plachetnicích přes Jávu do Amsterdamu. Od té doby byli Holanďané přes 50 let jediní dovozci čaje, kteří tímto nápojem zásobovali celou Evropu. 1669 vstoupili do tohoto obchodu také Angličané. Monopol pro import čaje měla jimi založená East India Company do roku 1833. Také zemskou cestou se dostal čaj do Evropy. V polovině 17. století přijeli karavany s 200 balíky čaje z Mongolska jako dárek k narozeninám Michaelu I., prvnímu ruskému carovi z rodu Romanovců. Karavany táhly z Pekingu, přes poušť Gobi, přes Sibiř, okolo Bajkalského jezera a dál až k Volze. Ještě v 19. století se říkalo, že karavanem dopravovaný ruský čaj, má lepší kvalitu než ten, který je dopravován lodí, který se skladoval ve vlhkých, dehtovaných a zapáchajících skladových prostorách. Tento čaj se sladil cukrem vzhledem k jeho nežádoucí vedlejší chuti.


Zavedení čajové hodiny. 1662 proběhlo oficiální zavedení čajové hodiny ve dvorech anglického krále Karla II. Tímto se stal čaj i v Evropě společensky uznávaným a jedním z nejdůležitějších artiklů obchodního zboží.


Boston Tea Party. Angličtí přistěhovalci přinesli koncem 17. století čaj do USA. V průběhu času si získal své příznivce, především ve vyšších vrstvách, ve kterých se tenkrát pořádaly tzv. "Tea Party". Okolo roku 1760 byl čaj na třetím místě veškerého zboží, které se importovalo do Nové Anglie. V tomto hledala Anglie, která se dostala díky sedmileté válce do finanční krize, nový zdroj možných příjmů. Zatížili čaj vysokými daněmi. V celé zemi toto rozhodnutí zvedlo velkou vlnu kritiky a rozhořčení. East India Company (největší společnost v oblasti obchodování s čajem) nařídila v důsledku toho okamžité snížení daně. Příliš pozdě, lid toužil po odplatě. 16. prosince 1773 se členové svobodných zednářů Saint Andrew v Bostonu převlékli za mohykány, dostali se na lodě společnosti East India Company a hodily 342 krabic čaje přes palubu. Tento případ, ironicky pojmenován "Boston Tea Party" označuje začátek osvobozujících bojů proti anglické nadvládě v Americe.


Čína ztrácí své dominantní postavení. 1834 dává William Bentinck rozhodující podnět pro pěstování čaje v Indii. Čína ztrácí své dosud přetrvávající monopolní postavení pěstovatele čaje.
Teeclipper

Po konci monopolu v oblasti čajového importu vznikla britské lodní dopravě od roku 1834 především z americké strany silná konkurence. Aby tuto konkurenci ustála, postavila tzv. Teeclippery: plachetnice se čtyřmi nebo více stožáry, ostrou přídí a štíhlým trupem. Měly poměrně velké skladové kapacity vzhledem k nízké nosnosti lodě a dosahovaly vysoké rychlosti. Jedna z nejznámějších britských Teecliperů byla v roce 1869 postavená Cutty Sark, kterou můžeme obdivovat ještě dnes v Greenwichu na Temži. V roce 1869 byl otevřen Suezský kanál, což zkracovalo cestu k místům pěstování čaje o ca. 7000 km. Tímto se stal transport čaje přístupný také parníkům, které na této trase měly dostatek možností k plnění zásobníku uhlím. Toto znamenalo konec Teeclipperům, začala cesta do dob moderních dopravních lodí.


Taneční čaje & čajový kult. Začátkem 20. let se stalo módou chodit na čaj. Čím dál tím více "čajoven" a hotelů nabízelo Tea-Time a čajové menu. 1931 z Argentiny importované Tango poskytlo především odpolednímu čaji ještě větší atraktivitu. Nesrovnatelné taneční čaje se staly ve zlatých 20.letech obrovským hitem. Tisk informuje o stále rostoucí posedlosti tanečních čajů, tvz. tango-čaje.


Čaj v dnešní době. Čaj je v dnešní době s produkcí 3,5 milionu tun čaje ročně (zdroj: Německý Čajový svaz e. V.) nejpopulárnějším nápojem světa a po vodě se pije nejčastěji.