UDÁLOSTI

arr3Doplnili jsme skladové zásoby porcovaných, zelených čajůzn. BASILUR... arr3Jarní čajové novinkyPřipravili jsme pro vás novinky, které potěší zejména milovníky ovocných čajů. Jedná se o ovocné...

ANKETA

Jak se vám tyto stránky líbí?

Velice moc 51% Líbí se mi 41% Nemnoho 4% Vůbec 4%

VŠE O ČAJI » ROOIBOS

Rooibos a jeho účinky na naše zdraví

Je výborný pro hubnutí. Nápomocný je proti zácpě, bolestech břicha či žaludečních potížích.

Díky jeho jedinečnému složení má popíjení rooibosu pozitivní vliv na lidi s onemocněním srdce a cév, vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou cukru v krvi nebo žaludečními potížemi Rooibos také působí proti alergickým reakcím, zmenšuje ekzémy a podráždění kůže. Pozitivní vliv má také při neurózách, stresu, úzkosti, podráždění, nespavosti nebo bolestech hlavy.

Díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá v boji organismu proti účinku tzv. volných radikálů a snižuje riziko zhoubného nádorového bujení. Pro jeho protizánětlivé účinky se používá v mnoha kosmetických přípravcích. Neobsahuje kofein.

Rooibosu se v oblastech na sever od Kapského Města od dávných časů říkalo "horský čaj". Samotný roiboos také z této oblasti pochází. Nizozemští přesídlenci po tomto nápoji poprvé sáhli z důvodu, že jim připomínal oblíbený čaj, nicméně pro místní obyvatele rooibos znamenal mnohem více. Pro ně byl totiž tento nápoj připravený z keře aspalathus linearis vždy součástí místní lidové medicíny. Celá řada současných a minulých výzkumů léčivé účinky nápoje opravdu potvrzuje. Jedná se totiž o výborný zdroj minerálních látek a vitamínů, takže dokáže pomáhat při bolestech hlavy, nespavosti, kožních obtížích či alergii.

Ohromným plusem roiboosu v porovnání se zmíněným čajem je to, že neobsahuje kofein. Podobně jako v čaji, i v roiboosu nalezneme mnoho antioxidantů, a zároveň působí kladně na naší energii, aniž by obsahoval kofein. To je také jedním z důvodů, proč si rooibos získává celosvětově stále větší popularitu.

Jelikož rooibos vypadá a skoro i chutná obdobně jako obyčejný čaj, můžeme ho zařadit do pitného režimu i pro naše potomstvo. Vědci v nedávné době zjistili, že roiboos v sobě obsahuje některé látky přímo vhodné pro děti, a to i ty úplně nejmenší. Trocha roiboosu přidaná do mléka pomáhá v boji proti kolice a také má protizánětlivé účinky, díky čemuž ho můžeme použít také na dětskou pokožku.

Rooibos však samozřejmě neposlouží pouze dětem, ale i dospělí potvrzují, že při jeho pravidelném požívání ustoupily bolesti hlavy nebo se jim mnohem lépe spí, než tomu bylo dříve. V podstatě se jedná o ideálního pomocníka pro každého, komu dělají potíže civilizační choroby (riziko infarktu, psychické vyčerpání z přemíry stresu, revma, vyšší krevní tlak aj.).

Jelikož rooibos neobsahuje kofein, nemusíte mít vůbec strach, kolik šálků můžete denně vypít. Jestliže vám tedy roiboos zachutná, můžete si ho klidně vychutnat pětkrát, šestkrát denně a svému zdraví jenom prospějete.

Pravidelné popíjení roiboosu má také svůj nesporný význam třeba proto, že se jedná o nápoj nabitý mnoha vhodnými a zdraví prospěšnými látkami. Především se jedná o vitamín C, dále řadu minerálních látek, která zahrnuje železo, vápník, zinek či draslík.

Vzhledem ke svému zvláštnímu složení pak rooibos zabraňuje, aby se v našem organismu hromadily různé škodlivé látky a napomáhá čištění organismu. Také posiluje imunitní systém.

Velký potenciál má rooibos v boji s nejrůznějšími kožními chorobami, přičemž jde hlavně o akné a rozmanité druhy ekzémů. Roiboos může pomáhat nejen jako nápoj, ale podobně dobré účinky má i pokud ho budeme přímo mazat na postižené místo.

Na samotný konec doplníme, že v poslední době se také stále více zmiňuje důležitá role roiboosu při udržování ideální tělesné váhy. Jedná se totiž o důležitý doplněk výživy, jenž dokáže výrazně utlumit nutkání k jídlu.